• גילעד מנו

שיא השיאים

עודכן ב: 20 נוב 2019

"שיא השיאים" הוא ציטוט שטחי של כוכבת רדיו וטלוויזיה, אך הוא הפך הלכה למעשה בכל תחום הנוגע היום להשקעות.

גם הקושי של קבלת ההחלטות בעולם ההשקעות וגם נקודת המבחן ליועצים ולמנהלי התיקים- נמצאים היום בשיא השיאים.

מדדי המניות – בשיא השיאים על אף הירידות החדות במניות כבדות כמו טבע ומניות התקשורת – מדד ת"א 135 נמצא בשיא השיאים. חברות הנדל"ן המניב נסחרות הרבה מעל ההון העצמי שלהן, והבנקים שנסחרו תקופות ארוכות מתחת להון העצמי- הגיעו לרמות ההון העצמי וחלקם אף יותר מכך.

חברות הטכנולוגיה והפיננסים מציגות תוצאות מעולות- וגם הן נסחרות בשיא.

עם זאת, כל שיא נקבע על מנת להישבר , ובינתיים לפחות ברמת המיקרו- התוצאות של החברות באופן כללי לא רעות בכלל.

מדד ה S&P 500 מדד ה S&P 500 אומנם נסוג קלות מרמת השיא של 3000 נקודות אליה הגיע, אולם בהסתכלות ארוכת טווח גם רמה של 2900 היא רמה מאוד קרובה לשיא השיאים.


מדדי האג"ח – בשיא השיאים רמת הריביות הנמוכות (עליהן כתבתי בהרחבה בפעם האחרונה), הובילה את התשואות על האג"חים הממשלתיות לשפל חסר תקדים, וכתוצאה מכך את מדדי האג"ח גם הממשלתיים וגם הקונצרניים- לשיא השיאים. בסביבה שכזו הסיכוי לרווחי הון אפסי והסיכון להפסדי הון הולך וגדל ככל שטווח ההשקעה (המח"מ) ארוך יותר, וכשהפרשי התשואות אינם גבוהים בין הטווחים השונים. מה שנקרא בשפה המקצועית "תלילות נמוכה"- כדאיות ההשקעה באגרות חוב ארוכות הולכת ופוחתת.

מדד תל בונד 60:


מצב פוליטי בישראל בשיא השיאים אני לא מתיימר להיות פרשן פוליטי, אבל אי אפשר להתעלם מהשיאים שנשברים בסביבה הזו, בשל פוטנציאל ההשפעה המהותי שלה על שוק ההון. אז אחרי השיא של מערכת בחירות שניה תוך מספר חודשים, גם לאחר סיבוב בחירות שני, לא נראה כרגע איך יוצאים מהפלונטר הפוליטי ומגיעים לממשלת אחדות. סיבוב שלישי (חלילה) לא רק יצביע על חוסר יציבות שלטונית מהותית שעשוי לפגוע בדירוג האשראי של ישראל, אלא גם יוביל לפגיעות מהותיות נוספות כגון;

חוסר ניהול תקציבי מסודר (על רקע גרעון ממשלתי) ותקיעת החלטות ממשלה ורפורמות שאמורות לקדם את המשק. דבר כזה עלול להוביל לעליה בסביבת הריבית ולפגיעה רוחבית בשוק ההון המקומי.

חקירות ראש ממשלה – בשיא השיאים על רקע מערכות הבחירות המורכבות והניסיונות להקים ממשלה, גם מצב החקירות של ראש הממשלה בפועל בשיא השיאים. השימועים נערכו השבוע ולקראת דצמבר צפויה החלטת הפרקליטות. אם לא יוגשו כתבי אישום, אנו עלולים למצוא את עצמנו מהר מאוד במערכת בחירות שלישית (אם לא נגיע לשם גם בלי קשר לכך) שכן נתניהו ירצה ללכת לבחירות ללא עננת התיקים. אם יוגשו כתבי אישום – המערכת הפוליטית צפויה לעבור מהמורות לא פשוטות בכלל, שיחלו במהפכה בתוך הליכוד וימשכו בהקמת ממשלה משותפת עם כחול לבן, או- הליכה שוב לבחירות עם יו"ר חדש לליכוד.

מצב פוליטי בארה"ב – גם בשיא השיאים בשבועות האחרונים החלו בארה"ב תהליך של הדחה של הנשיא טראמפ, כמה חריג שזה נשמע (פעם רביעית בלבד שזה קורה בארה"ב), על פי הפרשנים הפוליטיים הסיכויים להדחה בפועל נמוכים עד אפסיים. אך פרשות חדשות שנחשפות סביב טראמפ סביב ניסיונו להשפיע באמצעות מדינות זרות על מערכת הבחירות הצפויה הם בהחלט חריגים. גם בתסריט היותר סביר שטרמפ יסיים את כהונתו – הוא מתקרב למערכת בחירות נוספת ובחירתו שוב אינה ברורה מאילה, צריך לזכור שטרמפ הוביל רפורמות משמעותיות שהשפיעו על שוק ההון ובראשן רפורמת המיסוי. יציאתו מהזירה הפוליטית ועליה של דמוקרטים לא תהיה בשורה חיובית לשוק ההון.

בזירה הגיאופוליטית הגלובאלית יחסי החוץ של ארה"ב באמת הגיעו לשיא השיאים, הסכמי הסחר של ארה"ב עם סין הם סרט מתח אחד ארוך עם עליות וירידות בלתי צפויות. פרשת שוחד חדשה רובצת גם על ראש ממשלת בריטניה. המתיחות עם אירן על רקע ההפצצה בערב הסעודית בשיא ועל כל זה קיבלנו השבוע את התוספת השבועית נסיגת ארה"ב משטח סוריה, התקפה של טורקיה על הכורדים ואיומי טראמפ להשמיד את כלכלתה.

מצב התעסוקה – בשיא השיאים גם בישראל שיעור האבטלה הוא נמוך מאוד ברמה היסטורית ולאחרונה חצה השכר הממוצע המשק שיא חדש. בארה"ב דוח התעסוקה שהתפרסם בשבוע שעבר הוא זה שתמך בהמשך העליות למרות כל הפרשות מסביב. מצד אחד זה מצוין, זה מעודד צריכה וצמיחה וצד שני זה יכול להוביל לעליה חדה באינפלציה ומנקודות שיא כאלו יש הרבה יותר לאן לרדת מאשר לאן לעלות.

כשיש כל כך הרבה סיכונים מסביב, צריך לנהל אותם היטב וזה התפקיד העיקרי של אנשי ההשקעות.

אז צריך לצאת עכשיו מכל ההשקעות בשוק ההון? אז כמובן השובה לכך היא – לא! ראשית, אנו משקיעים לטווח ארוך, וגם לפני טראמפ חברות הרוויחו וגם אחרי טראמפ חברות ירוויחו ומתיחות היחסים בין מדינות תמיד היו ותמיד יהיו ברמה כזו או אחרת וכלכלות ימשיכו לצמוח לצד זאת. שנית, יתכן שהסיכונים שמתוארים בתחילת המאמר, כולם או חלקם, יתהפכו והשווקים ימשיכו לעלות. תחשבו לרגע מה יקרה בשוק המקומי אם תוקם פתאום ממשלת אחדות רחבה, או אם יחתם הסכם סחר חדש בין ארה"ב לסין שיעודד את היקפי הסחר העולמיים. תהליך ההדחה של טראמפ יסתיים כלא היה וכל תיקי נתניהו יסגרו כהרף עין. מעבר לכך, צריך לזכור כי אנו נמצאים בעולם של ריביות נמוכות, ממש שיא השיאים, וכמו שכתבתי בטור האחרון, זה עולם שמעודד השקעות כי אין אלטרנטיבות השקעה אחרות.

הקושי בקבלת החלטות – בשיא השיאים אז מה המסקנה? לצאת או להישאר בשוק? המסקנה היא מסקנה מורכבת של ניהול סיכונים, רק אתם בעצמכם, או יועץ קרוב שמכיר אתכם לעומק יכול להחליט עבורכם מה רמת החשיפה הנכונה עבורכם בעת הזו. להערכתי, עבור רוב אנשים שאני מכיר (וזו לא מחליף ייעוץ מותאם אישית), הדבר הנכון היום הוא פשוט להוריד סיכונים ביחס לחשיפות ארוכות הטווח שמתאימות לכם. קצת פחות מניות, קצת לממש רווחים, קצת להוריד הילוך מהמרדף אחרי תשואות, קצת להזכר שגם היציבות של התיק חשובה לנו בתור משקיעים.

וברמה הפרקטית רוב מנהלי התיקים מאפיינים את צרכי הלקוח פעם אחת בעת הקליטה שלו ללא התחשבות ברמת הסיכונים בשווקים. את ההתאמות של רמות הסיכון עושים רק במצבים חריגים ביותר או בשינויים משמעותיים במצב הפיננסי של הלקוח. זה הזמן לדבר שוב עם היועץ (או מנהל ההשקעות) שלכם ולבדוק אם באמת רמת הסיכון בתיק שלכם תואמת את רמת הסיכון שהייתם רוצים גם בעת הזו ולאור הדברים שציינתי כאן.

לקוחות מתוחכמים יותר יכולים לבצע גידורים על התיק וכך גם להנות מעלית המחירים אם יפוגו החששות מהסיכונים המתוארים כאן, וגם להיות מוגנים ברמה מסויימת באם הסיכונים יתממשו. כמובן שיש לגידור כזו עלות מסויימת – אך יועץ אישי (לא בית השקעות סטנדרטי) יוכל להנחות אתכם כיצד לעשות זאת בצורה מחושבת ונכונה.

שיא השיאים בבחינת אנשי ההשקעות איך לבחון אם איש ההשקעות שלך טוב? כמובן שהתשואה בתיק היא פרמטר חשוב מאוד לבחינה, אך חשוב גם לבדוק מה קורה בתקופות של ירידות ולא רק בתקופות של עליות, אנשי השקעות טובים יודעים להשיג תשואה חיובית גם כשהשוק יורד.

אני מאמיןם כי אנשי ההשקעות לא צריכים להימדד רק על תשואות, מנהל השקעות שנמדד אך ורק על תשואות יהיה בעל נטייה לקחת סיכונים מוגברים כל הזמן. בעוד שעצה טובה של איש השקעות בסביבה אותה תארנו היא להגיד לכם מתי פחות זה יותר. איש השקעות טוב מלווה את הלקוח שלו ברמה האישית, לומד היטב את הצרכים שלו ומבצע התתאמות בתיק בהתאם לצרכיו ולהעדפותיו ובהתאם לרמות הסיכון המשתנות בשווקים. איש השקעות טוב לא מחכה לטלפון מהלקוח ויוזם את השיחה עם הלקוח על מנת לבצע את ההתאמות האלו. והכי חשוב - הוא לא נמצא במרדף תמידי אחרי תשואות (ומגדיל סיכונים) וזוכר שגם יציבות תיק חשובה ללקוח.

בכל שאלה תרגישו חופשי לכתוב לי כאן או במייל ואשתדל לענות לכל אחד מכם באופן אישי.


סופ"ש נפלא! גילעד מנו

86 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

הזדמנות של פעם בעשור!

הזדמנות של פעם בעשור בשבועות האחרונים אנו עדים לירידות חדות מאוד בשוק ההון על רקע משבר הקורונה. המשבר הוא בהגדרה "ברבור שחור" אירוע שלא היה ניתן לחזות אותו ופוגע באופן קשה בשווקים. מעבר לניתוח עוצ

כל הזכויות שמורות למנו פיננסים