• גילעד מנו

ניתוח דוחות אפל לשנת 2020

עודכן ב: ינו 30לא רבות אני נוטה לכתוב על מניות שאיני מחזיק בהן כבר, גם ממניות טכנולוגיה עם צמיחה גבוהה ותזרימים תנודתיים אני נוטה להתרחק, מעצם העדפתי לחברות עם הכנסות יציבות ורווחיות יציבה. אולם אפל אינה חברת טכנולוגיה רגילה, אפל היא החברה הגדולה בעולם עם שווי שוק של 1.4 טריליון דולר (1,400 מיליארד). קצת קשה לתפוס חברה בסדר גודל שכזה, אז רק כדי לסבר את האוזן, מדובר בשווי הגבוה פי 12 מהתקציב השנתי של מדינת ישראל שעומד היום על כ 120 מיליארד דולר. בניגוד לרוב חברות הטכנולוגיה אפל היא חברה עם הכנסות יציבות, תזרימית מאוד, "הציגה" צמיחה של 9% בדוחות שהוצגו אתמול והגיעה לשווי השיא שלה. מחיר המניה הגיע ל 317.69$ והרווח למניה עומד על 4.99$ ברבעון האחרון, המשקף לכאורה מכפיל של 15.85. אך אם יורדים קצת יותר לעומק של המספרים והמגמות (וקטונתי מלהיכנס ליתרונות החסרונות הטכנולוגיים של אפל - אישית אני מחסידי סמסונג), נראה כי הצמיחה אותה הציגה אפל ברבעון האחרון היא צמיחה חריגה ביותר שלא אופיינית לה ולהניח כי צמיחה זו ורווחיות זו יימשכו היא הנחה שככל הנראה לא תתגשם. הרבעונים האחרונים של חברות טכנולוגיה הם הרבעונים החזקים שלהם באופן היסטורי, וכך גם הרבעונים של אפל ורבעון אחד אינו מייצג כלום במהלך עסקים של חברה כה גדולה. אם נבחן את הרמה השנתית של אפל (בדוחות שהוצגו בסוף ספטמבר) נראה שהחברה בכלל בנסיגה:


הנסיגה של החברה בעיקר בתחום מכירת המוצרים (ירידה של כ 5.5%) בסקטור שמהווה כ %82 מהכנסות של החברה ומכפר על כך סקטור השירותים, שצומח בקצב של כ 16.5% בשנה. אולם כל זאת אינו מועיל לשורת הרווח של החברה, שנשחק נכון לתאריך הדו"ח המוצג כאן ב 7.1% (!) ואם נבדוק את המכפיל ברמה שנתית נגיע למכפיל 25.3 , בחברה דועכת - זה מכפיל לא אטרקטיבי בלשון המעטה. אז האם המצב השתפר בדו"ח האחרון שפרסמה החברה רק אתמול? התשובה המפתיעה והחד משמעית היא - לא ממש.הרווחיות של אפל השתפרה ברבעון האחרון ב כ 2.25 מיליארד דולר (כ 11% גידול ברווח כשבוחנים רבעון מול רבעון) אבל אם מסתכלים שוב ברמה שנתית, ההפרש הזה שיפר את הרווחיות השנתית של החברה מ 55.25 מיליארד דולר לרווחיות של 57.5 מיליארד דולר, כלומר ירידה של כ 2 מיליארד דולר ברווחיות ("בלבד") בשנה האחרונה שמהווה 3.3%. אז על מה כל ההתלהבות סביב מניית אפל שזינקה בשנה האחרונה 105% ? 1. המכפילים בשוק והיעדר האלטרנטיבות להשקעה - כל שוק המניות עלה בחדות כאשר אלטרנטיבות ההשקעה הולכות ומתמעטות. 2. אחד הדברים שאפל הכי טובה בהם הוא שיווק! למכור את זה שהכנסות זינקו ב 8.2% והרווחיות עלתה ב 11.

102 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

הזדמנות של פעם בעשור!

הזדמנות של פעם בעשור בשבועות האחרונים אנו עדים לירידות חדות מאוד בשוק ההון על רקע משבר הקורונה. המשבר הוא בהגדרה "ברבור שחור" אירוע שלא היה ניתן לחזות אותו ופוגע באופן קשה בשווקים. מעבר לניתוח עוצ

כל הזכויות שמורות למנו פיננסים