• גילעד מנו

​כיצד להקטין את סיכון הריבית

עודכן ב: 27 נוב 2018כיצד לצמצם סיכון ריבית בתיק אג"ח?
במאמר זה אנסה להסביר כיצד בקלות רבה יחסית ניתן להקטין משמעותית את סיכון הריבית בתיק האג"ח שלנו, אך בכדי להכנס להסבר זה אסביר ראשית מהו מח"מ שהוא למעשה האינדיקטור הפשוט והטוב ביותר שיש למשקיע ממוצע בכדי להבין את סיכון הריבית בכל אג"ח ואג"ח.
מהו מח"מ?
מח"מ - הם ראשי התיבות של משך חיים ממוצע, ככל שהמח"מ ארוך יותר כך האיגרת רגישה יותר לשינויים בריבית.
אם לדוגמא אנו מחזיקים במק"מ לשנה שאמור לשלם לנו בסוף התקופה 100 אגורות והוא נסחר במחיר של 98 אנו יודעים כי בקירוב התשואה עליו היא 2%, ולצורך העניין נניח כי זו הריבית הנהוגה במשק על נכסים חסרי סיכון, אם הריבית במשק תעלה ל3% אז הרי שמחיר המק"מ ירד ל97 כדי להעניק למשקיעים את הריבית הנהוגה. אם אורך הזמן של איגרת היא לשנתיים והיא משלמת בסוף התקופה 100 ונסחרת במחיר של 96 הרי שהתשואה שלה לפדיון היא 2% לשנה (בתום השנה היא תעלה ל98 ובסוף השנה השניה תעמוד על 100) אם הריבית במשק תעלה ל3% הרי שמחיר האיגרת ירד ב2 אגורות ל94 וזאת על מנת שהאיגרת תישא תשואה של 3% לשנה (תגיע ל97 בתום השנה הראשונה ול100 בתום השנה השניה).
מכך ניתן להבין שככל שמשך החיים ארוך יותר כך מחיר האיגרת משתנה בצורה חדה יותר כאשר חלים שינויי ריבית ואנו חשופים יותר לסיכון ריבית.
כיצד ניתן להקטין את סיכון הריבית?
השיטה המוכרת והנפוצה ביותר לביטול סיכון הריבית היא השוואת טווח ההשקעה שלנו למח"מ הממוצע בתיק ההשקעות. כאשר אנו חוסכים למטרה מסויימת עליה אנחנו יודעים מראש (לדוג` חיסכון לילד לאוניברסיטה או לדירה) וכשאנו יודעים בעוד כמה שנים יגיע המועד בו נשתמש בכסף ואנו רוצים לבטל את סיכון הריבית בתיק האג"ח נבחר תיק אג"ח שבו המח"מ הממוצע יהיה שווה לאורך טווח ההשקעה. המח"מים של האיגרות השונות מפורסמים באתרים הכלכליים השונים.
חשוב לדעת כי סיכון הריבית אינו מתבטל לחלוטין ובשפה המקצועית הקטנת הסיכון בצורה זו נקראת "גידור מסדר ראשון" ישנם גם גידורים מסדר שני ושלישי אך הם מורכבים יותר ולרוב גם משקיעים מתוחכמים אינם משתמשים בהם, רק יש לזכור שהשוואת טווח ההשקעה למח"מ בתיק מקטין בצורה משמעותית ביותר את סיכון הריבית אך אינו מבטל אותו לחלוטין.
חברות הפיננסיים מנהלות בקפידה את המח"מ בתיק האג"ח שלהן כדי להקטין את סיכון הריבית, אך לעיתים ניהול המח"ם שלהן גורם להם להפסדי הון כבדים בגלל שינויים בעקום התשואות עליו אסביר במאמר הבא.
גילעד מנו.
22 צפיות0תגובות

כל הזכויות שמורות למנו פיננסים