• גילעד מנו

המעודדת הרשמית של הכלכלה האמריקאית

עודכן ב: 23 ספט 2019

השבוע הפד החליט על הורדת ריבית נוספת - מה טוב בזה? ולמה זה לא רק טוב? כלי הריבית הינו הכלי המרכזי של בנקים מרכזיים לויסות רמת ההשקעות ורמת הביקושים במשק, באמצעות כלי זה שולטים הבנקים המרכזים בעקיפין גם ברמת האינפלציה. ההיגיון די פשוט, ככל שהריבית נמוכה יותר כך משקיעים מעדיפים להזרים את כספם להשקעות. יותר השקעות משמעותן יותר תעסוקה יותר ביקושים שמובלים לתעסוקה ולאינפלציה, ריבית נמוכה גם מעודדת צרכנים ליטול הלוואות ולצרוך. הורדת ריבית היא למעשה המעודדת הרשמית של הכלכלה.


אז המעודד של המעודדת, טראמפ, מעודד את הבנק המרכזי האמריקאי (הפדרל ריזרב - ובכינויו המקוצר ה"פד") להוריד עוד ועוד את הריבית בציויצי טויטר למינהם וחברי הוועדה קשובים לציוציו.

אז מה רע בכך? ולמה בעצם השווקים לא עולים למרות הורדות הריבית האחרונות? 1. הכלכלה כבר מעודדת – רמת התעסוקה בארה"ב היא מהגבוהות בהיסטוריה 2. רמת ההשקעות במשק בשיא ומחירי המניות בשיא. 3. מלכודת נזילות מסוג חדש 4. סכנות אינפלציה ואיבוד שליטה על המשק 5. מלחמה כלכלית בינלאומית

אין ממש את מי לעודד להלן גרף של שיעור האבטלה בארה"ב, הפעם האחרונה ששיעור האבטלה היה כל כך נמוך היה בשנת 1969, לפני חמישים שנה בדיוק

אינפלציית הנכסים אומנם האינפלציה הנמדדת אינה גבוה במיוחד, אך בדומה לאבטלה, בסביבת ריבית כה נמוכה כאשר הריבית יורדת הכסף אינו מפונה יותר לצריכה כי (הצריכה ברוויה) ומופנה להשקעות והאינפלציה באה לדי ביטוי במחירי אגרות החוב והמניות.

בעשור האחרון ה 500 S&P שילש את עצמו, אומנם אנחנו בדיוק עשור מהמשבר, אך גם אם בוחנים מהשיא של 2008, אז נסחר ה 500 S&P באזור 1500 נקודות, אז העלייה ב11 שנים עומדת על 100%


מלכודת נזילות מלכודת הנזילות הינו מצב שבו רמת ההשקעות כבר אינה רגישה לשינויים בריבית, השינויים כל כך קטנים והרמה המוחלטת של הריבית כל כך נמוכה שהמשקיעים אינם רגישים לשינויים אלו. בד"כ מגיעים למלכודת נזילות עם רמת אבטלה גבוהה, כאשר באמת יש סיבה לנסות ולעודד את הכלכלה, אנו נמצאים במצב מעט שונה ומוזר שבו רמת האבטלה נמוכה מאוד ועדיין אנו נמצאים במקום שבו השווקים אינם רגישים לשינויים בריבית.

אנסה להמחיש את מלכודת הנזילות אם הריבית לדוגמא הייתה עומדת היום על 10% משקיעים רבים היו מסתפקים בתשואה זו ומפקידים את כספים בבנק. אם הריבית הייתה יורדת ל 5% חלק גדול מהמשקיעים היו מעדיפים לווסת חלק מכספם לשוק ההון בתקווה לקבל תשואה גבוהה יותר. אם הריבית יורדת ל 2.25% כבר כמעט כל המשקיעים יעבירו את רוב כספם לשוק ההון, ואז אם הריבית יורדת ל 2% ההשפעה של משקיעים שהיו מחוץ לשוק ועכשיו יעדיפו לבצע השקעות כבר זניח.

אז איפה המלכודת? אם וכאשר הכלכלה באמת תצטרך עידוד, וכמו שראינו גרף שיעור האבטלה מאוד תנודתי – כאשר אנו נמצאים ברמת ריבית נמוכה הבנק המרכזי למעשה נמצא עם אקדח ללא תחמושת (או מעודדת בלי פונפונים) ואין לו את הכלי המרכזי שלו להחזיר את הכלכלה למסלול. גם מבחינת הכלי הפיסקלי – השקעות ממשלתיות אנו נמצאים במצב של מחסנית ריקה, החוב האמריקאי בשיא בעקבות הגירעונות השוטפים בשנים האחרונות

שיעור החוב ביחס לתוצר בארה"ב עומד היום על כ 106.1%, לשם ההשוואה בישראל יחס זה עומד על 61% בלבדסכנת אינפלציה אינפלציית הנכסים הינה סכנה אחת בפני עצמה, אך הסכנה של התפרצות אינפלציונית צריכה להיות גם היא להילקח בחשבון לאחר שנים רבות ללא אינפלציה וריבית כה נמוכה.

איך עד עכשיו לא ראינו אינפלציה? בשנים שלאחר המשבר הצרכן האמריקאי היה עסוק בהחזרת חובות ולא בנטילת חובות חדשים ולא בצריכה, הבנקים המסחריים שהיו בבעיית נזילות ספגו כספים רבים לתוך המאזנים שלהם והעלו את שיעור ההון עצמי שלהם וחברות הורידו מינוף. ומהצד השני שינויים טכנולוגיים הורידו את המחירים.

האם זה אומר שלא נראה אינפלציה יותר לעולם? כנראה שנראה גם נראה, זו רק שאלה של מתי. בסביבת ריבית כזו כפי שציינו המשק אינו רגיש לשינויים בריבית ועל מנת למתן אינפלציה יזדקקו להעלות ריבית חדות, למעשה התקופה הכ"כ ארוכה של סביבת ריבית כה נמוכה היא למעשה איבוד שליטה של הבנק המרכזי במשק.

מלחמה כלכלית הורדת ריבית לא משפיעה רק על הביקושים במשק אלא גם על תנועות ההון הגלובליות, כאשר הריבית על הדולר נמוכה יותר, משקיעים בינלאומיים מעדיפים למכור את הדולרים שלהם ולעבור למטבעות בהן שיעורי הריבית גבוהים יותר – התוצאה הינה החלשת המטבע. החלשת הדולר טובה ליצואנים האמריקאים שהוצאותיהם בדולר והכנסותיהם במטבעות אחרים בעולם ועל כן הם יכולים להתחרות בשווקים בינלאומיים ביתר קלות. מלחמת הסחר מול סין הינה בדיוק על הנקודה הזו, שתי המעצמות לא מפסיקות להחליש את המטבע שלהן על מנת שיהיה להן קל יותר להתחרות זו בזו ואירופה כמובן נגררת למלחמת העולם השלישית הזו.

אז למה בכל זאת הפד מוריד את הריבית?

המעודד הרשמי של הורדת הריבית הינו טראמפ, מניעים אישיים ומניעים פוליטיים מובילים את טראמפ לרצות את שוק המניות בשיא ולעודד את הכלכלה כמה שיותר, על כן הוא מצייץ באגרסיביות בעד הורדת הריבית. בממשל תקין, לא אמורה להיות התערבות של נשיא בהחלטות הבנק המרכזי. הממשל והבנק המרכזי הן ישויות שחייבות להיות מופרדות! הבנק המרכזי לא אמור להיות מושפע משיקולים פוליטיים. מצב זה של התערבות פוליטית בהחלטות הפד הינו מצב בעייתי ביותר בלשון המעטה במדינה מתוקנת. לבנק המרכזי צריך להיות חופש פעולה מוחלט ויכולת לפעול משיקולים מקצועיים בלבד, דבר זה הינו קריטי במבנה הכלכלות המודרני.

אז הורדת הריבית לא מעודדת רק את הכלכלה, היא מעודדת גם את מלחמת הסחר ומעודדת את החששות של המשקיעים מההתערבות הפוליטית של טראמפ בהחלטות הפד.

פרט לכך הדעות לגבי ההמשך חלוקות גם בתוך הפד, 7 חברים מצפים להפחתת ריבית נוספת השנה, 5 חברים מצבים כי היא תישאר באותה רמה ו5 חברים מצפים כי היא תעלה.

אי הוודאות לגבי ההמשך מתווספת לרשימת הסיבות שהובילו לכך שהורדות הריבית האחרונות לא התקבלו בהתלהבות כה רבה בשווקים.

36 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

הזדמנות של פעם בעשור!

הזדמנות של פעם בעשור בשבועות האחרונים אנו עדים לירידות חדות מאוד בשוק ההון על רקע משבר הקורונה. המשבר הוא בהגדרה "ברבור שחור" אירוע שלא היה ניתן לחזות אותו ופוגע באופן קשה בשווקים. מעבר לניתוח עוצ

כל הזכויות שמורות למנו פיננסים