• גילעד מנו

אפקט הפחד מהעלאת ריבית - ההתמודדות הצפויה לפרופ' אמיר ירון

עודכן ב: 20 נוב 2019

איך הריבית של הבנק המרכזי משפיעה על המשק? ריבית הבנק המרכזי משפיעה על כל הריביות במשק, היא משפיעה על הריביות בפקדונות, על הריביות בשוק האג"ח, על הריביות של משכנתאות ועל שורה ארוכה של ריביות אחרות. הריבית אמורה לשמש ככלי בידי הבנק המרכזי (בנק ישראל במקרה שלנו), על מנת לתמרץ השקעות במשק בתקופות של מיתון (ע"י הורדת ריבית) ולשמש ככלי להורדת ההשקעות במשק בתקופה של גאות ואינפלציה גבוהה. אז מה מצב המשק? מצב המשק הוא מצב מצוין, הצמיחה גבוהה, האבטלה נמוכה (בשפל היסטורי) ההשקעות בשיא וכך גם מחירי הנכסים (גם מחירי הדירות וגם מחירי ניירות הערך בבורסה). אז למה הריבית נותרת אפסית (0.1%)? לאחר תקופה ארוכה מאוד של "חוסר אינפלציה" (אכתוב על המרכאות בהמשך) הבנק המרכזי חושש מכניסה לדפלציה (ירידת מחירים) שגוררת דחיית צריכה, ועלולה לגרום למיתון במשק. יד ימין לא מכירה את יד שמאל. בעוד הממשלה כולה ושר האוצר בפרט, שואפים להורדת יוקר המחייה - כלומר שואפים להורדת המחירים במשק, בנק ישראל נלחם בירידת המחירים ע"י שמירת הריבית ברמה אפסית, כדי לא להכנס לדפלציה. מחירי הנכסים והדירות בראשון בשיא ומדדי המחירים אפסיים - איך זה הגיוני? מחירי הדירות וגם מחירי ני"ע אינם נכנסים למדד המחירים לצרכן, מדד המחירים לצרכן נקבע לפי סל הצריכה הממוצע במשק על פי קטגוריות הצריכה הבאות:


הדיור לדוגמה מהווה כ 25% ממדד המחירים לצרכן, אך כשמדובר בדיור ההוצאה שנמדדת הינה ההוצאה על שכר דירה וזאת משתי סיבות עיקריות, הראשונה היא שהצריכה השוטפת של דירה היא שכר הדירה ולא מחיר הדירה שמהווה השקעה בנכס והשנייה היא שכך נקבעה שיטת המדידה ברוב מדינות העולם וזאת לצורך שמירה על אחידות מדידה יחסית לעולם. אז למרות שמחירי הדירות והנכסים בכלל זינקו לשיאים של שנים הדבר אינו בא לידי ביטוי במדד המחירים לצרכן שעליו מסתכל בנק ישראל כשהוא קובע את הריבית. אז המדידה הזו לא בסדר? המדידה הזו בסדר גמור, חשוב להבין את המשמעות של מדד המחירים לצרכן וחשוב לשמור על מדידה אחידה ביחס לעולם. אבל חשוב גם לזכור שאינפלציה היא לא רק אינפלציה לצרכן, כשבוחנים אינפלציה במשק צריך לבחון אינפלציה בכלל - ואם רק היו בוחנים שילוב של אינפלציה בנכסים וגם אינפלציה של תשומות הבניה וגם אינפלציה של מדד המחירים לצרכן וגם אינפלציה של מדד המחירים ליצרן, אז היינו מגלים שיש אינפלציה ואפילו אינפלציה גבוהה במיוחד! אז מדוע בנק ישראל לא מעלה ריבית? התשובה העיקרית הינה פחד. מקבלי ההחלטות חוששים לפוצץ את בועת הנדל"ן חוששים מנפילות בשוק ההון ושינוי מגמת הצמיחה במשק בעקבות כך, אף אחד לא רוצה שבמשמרת שלו מחירי הנדל"ן יקרסו כי מי שכבר קנה דירה ולקח כבר משכנתה לא יוכל לעמוד בהחזרים ומי שעדיין לא קנה לא יקנה כשהריביות על המשכנתה גבוהות. אז למה זה רע לשמור על ריבית נמוכה ללא צורך? ראשית, כי כשבאמת יהיה כאן משבר, אפילו לא בסדר גודל של 2008 פשוט כלי הורדת הריבית לא יהיה קיים בידי בנק ישראל על מנת לתמרץ השקעות במשק. שנית, כי חימום יתר של האינפלציה בנכסים יכול בקלות להוביל לאינפלציה גם לצרכן וזה סחרור שעדיף לא להכנס אליו מראש. אז מה הלאה? יש צורך ממשי להעלות את רמת הריבית מצד אחד על מנת להגיע לרמות ריבית שלא ימשיכו לנפח כאן את מחירי הנכסים, מצד שני צריך לעשות זאת בצורה מבוקרת ומדודה. אז פלוג שהחליטה רק אתמול להשאיר את הריבית על כנה באופן לא מפתיעה היתה מונעת כמו ברוב הקדנציה שלה מהפחד. זו ההתמודדות הבאה של הנגיד החדש פרופ' אמיר ירון, כולי תקווה שהוא לא יהיה מונע מפחדים ומהסתכלות קצרת טווח, אלא יוביל את הריבית לרמה גבוה יותר כדי שבשנים מוצלחות פחות עדיין תהיה לבנק ישראל דרך להשפיע על המשק. בכל מקרה - שיהיה לו המון בהצלחה!


176 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

הזדמנות של פעם בעשור!

הזדמנות של פעם בעשור בשבועות האחרונים אנו עדים לירידות חדות מאוד בשוק ההון על רקע משבר הקורונה. המשבר הוא בהגדרה "ברבור שחור" אירוע שלא היה ניתן לחזות אותו ופוגע באופן קשה בשווקים. מעבר לניתוח עוצ

כל הזכויות שמורות למנו פיננסים