• גילעד מנו

האם הבורסה מסוכנת?

עודכן ב: 30 ינו 2020התשובה החד משמעית היא כמובן - כן!

כעת עלינו לעסוק בשאלה מהו סיכון והאם הבורסה מסוכנת יותר או פחות מהאלטרנטיבות האפשריות. כמובן שיש אינספור אלטרנטיבות אפשריות, אבל אני אשתדל לעסוק באלטרנטיבות הפופולאריות לכסף שלנו:
האלטרנטיבה הראשונה - פק"מים האם לשים כסף בפק"ם זה מסוכן? אז התשובה המתבקשת היא - לא, אך לא כך הדבר,
גם פק"ם שנהוג לחשוב שהוא דבר בטוח לחלוטין - הוא נכס מסוכן. ראשית צריך להבין שכל נכס המניב תשואה כרוך בסיכון כלשהו (ישנם גם נכסים שאינם מניבים תשואה וכרוכים בסיכון). הבנק משלם לנו ריבית עבור העובדה שהוא מחזיק בכסף שלנו, והוא לא משלם לנו את הריבית הזאת בגלל רצונו הטוב, אלא בגלל שהוא מרוויח מהפרשי ריביות, כלומר את הכסף שלנו הוא לוקח ומלווה ללקוחות אחרים בריביות גבוהות יותר. בעת משבר כלכלי שכל הלקוחות רצים יחד לבנק למשוך כספים, לבנק אין מספיק מזומנים לתת ללקוחות וזהו הסיכון שאנו לוקחים בעת הפקדת הכסף בפק"ם - זהו סיכון נמוך מאוד ובהתאם לכך התשואה הנמוכה שאנו מקבלים. אך אם תשאלו אנשים שהיו בארגנטינה בזמן המשבר האחרון שם, תבינו שתוצאות המקרה הרע במצב שכזה לא נעימות כלל וכלל. אל תרוצו למשוך את הכסף מהבנק, נבדוק קודם אלטרנטיבות אחרות.
אלטרנטיבה שנייה - קניית נדל"ן האם לקנות דירה זה מסוכן? כמובן שכן! הדירה עלולה להנזק מנזקים שונים, משריפה עד קריסה ברעידת אדמה ועוד נזקים נוספים שעליהם יכולות לחשוב רק חברות ביטוח - לכן יש ביטוח שאמור להפחית את הסיכון שאנו לוקחים בעת קנית דירה, אך יש לזכור שקניית ביטוח גם מפחיתה את התשואה על הנכס (הדירה), וגם לא מפחיתה את הסיכון לאפס. מה יקרה אם לא נצליח להשכיר את הדירה מספר חודשים? נמשיך לשלם את הארנונה ופתאום הנכס שהיה אמור להניב תשואה טובה יותר מהפק"ם ולהיות בעל סיכון נמוך, גורר אחריו הפסדים. אז גם קנית נדל"ן כרוכה כמובן בסיכון.
אלטרנטיבה שלישית - קניית אגח"ים אגח"ים ממשלתיים זה בטוח - זה מה שחושב מהמשקיע הממוצע. על אג"חים קונצרניים אין צורך בכלל לנהל דיון, הם מסוכנים ללא שום צל של ספק. אבל יש לזכור שאגח"ים ממשלתיים חשופים גם הם לסיכון לא מועט, בעקבות שינויי שער הריבית במשק וככל שהאג"ח הממשלתי ארוך יותר, כך הסיכון הולך וגדל. אז גם אגח"ים ממשלתיים הם מסוכנים, וכמובן שגם אג"חים צמודים למיניהם.


גילעד מנו.


7 צפיות0תגובות

כל הזכויות שמורות למנו פיננסים