עולם האג"ח

אג"ח (אגרות חוב)
בשנים האחרונות ישנם שינויים מהותיים ביותר בשוק האג"ח בעולם בכלל ובישראל בפרט שעליהם אני עוד אסביר בהמשך, בעקבות שינויים אלו אני רואה לנכון להעלות לבלוג שרשרת רשומות שיעסקו בהסברים על עולם האג"ח.

עולם האג"ח הוא עולם מורכב ומסובך ביותר בניגוד לחשיבה המקובלת בקרב ציבור המשקיעים באג"ח, הציבור הרחב רואה באג"ח כלי פשוט ובטוח ליצירת תשואה סולידית בשוק וללא חשש אך לא כך הם פני הדברים, בשוק האג"ח קיימים סיכונים רבים ומגוונים שהתממשו לא פעם ולא פעמיים, בנקים הגיעו לפגיעה משמעותית ברווחיהם ולקריסת מניותיהם, איילי הון הפסידו עשרות מיליונים וגם ציבור המשקיעים הרחב שחשב שהוא משקיע בכלי סולידי מצא את עצמו עם תיק אג"ח מסוכן יותר מתיק מנייתי.
חכו - אל תרוצו למכור את תיק האג"ח שלכם לפני שתסיימו לקרוא את רשומות אלו, שורות אלו אינן באות להרתיע את המשקיעים משוק האג"ח אלא בדיוק להפך ברשומות הקרובות שאותן אעלה אנסה להאיר לכם את עולם האג"ח במילים הפשוטות ביותר שרק ניתן – כדי שתוכלו להבין את הסיכונים הקיימים בשוק האג"ח ולבנות לעצמכם תיק סולידי באמת שמתאים לצורכיכם.

אז במה אעסוק ברשומות אלו?

1. שינויים מהותיים בשוק האג"ח בארץ ובעולם וממה נובעים שינויים אלו וכיצד הם משפיעים על הכסף של כל אחד מאיתנו (גם על אלו שלא מושקעים באג"ח).
2. מבנה בסיסי של איגרת חוב.
3. סוגי האג"חים הנפוצים בשוק, אג"ח מגובה משכנתאות ואג"ח זבל.
4. מה ההבדלים בין מק"ם לבין אג"ח, מה מסוכן יותר והיכן כדאי יותר להשקיע את כספנו?
5. האם אג"ח כל כך פשוט וכל כך בטוח? ומהם הסיכונים הכרוכים בהשקעה באג"ח?
6. דירוגי אג"ח ועד כמה הם משמעותיים?
7. מהו מח"ם ומדוע הוא חשוב כל כך?
8. כיצד ניתן לחסן את תיק האג"ח שלנו מפני סיכונים?

מקווה שתהנו,

גילעד מנו.

כל הזכויות שמורות למנו פיננסים