האם הבורסה מסוכנת?

התשובה החד משמעית היא כמובן - כן!

כעת עלינו לעסוק בשאלה מהו סיכון והאם הבורסה מסוכנת יותר או פחות מהאלטרנטיבות האפשריות, כמובן שיש אינספור אלטרנטיבות אפשריות אבל אני אשתדל לעסוק באלטרנטיבות הפופולאריות לכסף שלנו:
 
האלטרנטיבה הראשונה - פק"מים
האם לשים כסף בפק"ם זה מסוכן? אז התשובה המתבקשת היא - לא, אך לא כך הדבר גם פק"ם שנהוג לחשוב שהוא דבר בטוח לחלוטין הוא נכס מסוכן.
ראשית צריך להבין שכל נכס המניב תשואה כרוך בסיכון כלשהו (ישנם גם נכסים שאינם מניבים תשואה וכרוכים בסיכון) הבנק משלם לנו ריבית עבור העובדה שהוא מחזיק בכסף שלנו. והוא לא משלם לנו את הריבית הזאת בגלל רצונו הטוב אלא בגלל שהוא מרוויח מהפרשי ריביות, כלומר את הכסף שלנו הוא לוקח ומלווה ללקוחות אחרים בריביות גבוהות יותר. בעת משבר כלכלי שכל הלקוחות רצים יחד לבנק למשוך כספים לבנק אין מספיק מזומנים לתת ללקוחות וזהו הסיכון שאנו לוקחים בעת הפקדת הכסף בפק"ם - זהו סיכון נמוך מאוד ובהתאם לכך התשואה הנמוכה שאנו מקבלים. אך אם תשאלו אנשים שהיו בארגנטינה בזמן המשבר האחרון שם תבינו שתוצאות המקרה הרע במצב שכזה לא נעימות כלל וכלל.
אל תרוצו למשוך את הכסף מהבנק.... נבדוק קודם אלטרנטיבות אחרות

אלטרנטיבה שניה - קניית נדל"ן
האם לקנות דירה זה מסוכן? כמובן שכן! הדירה עלולה להנזק מנזקים שונים משריפה עד קריסה ברעידת אדמה ועוד נזקים נוספים שעליהם יכולות לחשוב רק חברות ביטוח - ולכן יש ביטוח שאמור להפחית את הסיכון שאנו לוקחים בעת קנית דירה אך יש לזכור שקנית ביטוח גם מפחיתה את התשואה על הנכס (הדירה) וגם לא מפחיתה את הסיכון לאפס. ומה יקרה אם לא נצליח להשכיר את הדירה מס` חודשים? נמשיך לשלם את הארנונה ופתאום הנכס שהיה אמור להניב תשואה טובה יותר מהפק"ם ולהיות בעל סיכון נמוך גורר אחריו הפסדים.
אז גם קנית נדל"ן כרוכה כמובן בסיכון....

אלטרנטיבה שלישית - קנית אגח"ים
אגח"ים ממשלתיים זה בטוח - זה מה שחושב מהמשקיע הממוצע. על אג"חים קונצרניים אין צורך בכלל לנהל דיון הם מסוכנים ללא שום צל של ספק. אבל יש לזכור שאגח"ים ממשלתיים חשופים גם הם לסיכון לא מועט מכיוון של שינויי שער הריבית במשק וככל שהאג"ח הממשלתי ארוך יותר כך הסיכון הולך וגדל. אז גם אגח"ים ממשלתיים הם מסוכנים וכמובן שגם אג"חים צמודים למינהם.

 
אז זהו אין מה לעשות לכל כיוון שלא נסתכל הכסף שלנו נתון בסיכון - זהו העולם הכלכלי. פישמן רץ לקנות אג"חים של ממשלת טורקיה בריבית ("בטוחה") של 12% והלירה הטורקית התרסקה לה. בעלי ממון רצו לקנות נדל"ן בארה"ב ושוק הנדל"ן התרסק שם, הארגנטינאים הפקידו כספים בבנק וכשבאו למשוך את הכסף דלתות הבנק היו סגורות. כל עסק שנשקיע בו חשוף לסיכונים אלו או אחרים.

אז נחזור לשאלה המקורית: האם הבורסה מסוכנת?
התשובה היא חד משמעית - כן!  

אבל כעת צריך לראות האם היא מסוכנת יותר או פחות מהנכסים האחרים:
ראשית הבורסה מאפשרת לנו לפזר את השקעותינו בין נכסים שונים בין מטבעות שונים ובין ענפים שונים וככל שהפיזור שלנו בתיק עולה כך יורדת רמת הסיכון שאנו לוקחים.
שנית בטווח הארוך הבורסות בעולם הוכיחו שהן עולות בשיעורי תשואה גבוהים בהרבה משעורי התשואה על כל הנכסים השונים.
בבורסה יש לזכור שנסחרות חברות שמטרתן היא אחת - לצמוח ולהגדיל את השווי שלהן ואת התקבולים העתידיים שלהן כך שלמשקיע וגם לפירמה אותה מטרה. זאת בניגוד להשקעה בסחורות, מט"ח או נכסים פיזיים שאין לנכס עצמו יכולת השפעה על שינוי השווי שלו בעצמו.

משנת 71 ועד היום עלה מדד הנסד"ק ביותר מ2272%!!! עליה שמגלמת תשואה של יותר מ 23% לשנה! המסקנה היא שככל שטווח זמן ההשקעה גדול יותר בהשקעה בבורסה כך רמת הסיכון יורדת.

כך יוצא שהאלטרנטיבה הטובה ביותר להשקעות ארוכות טווח היא אלטרנטיבת הההשקעה בבורסה - ושורה מסכמת זו היא לא עובדתית אלא דעתי האישית בלבד!
גילעד מנו

כל הזכויות שמורות למנו פיננסים